2016 Heuer Monza Calibre 17 Hodinky

1976 - 2016: nová speciální číslovaná reedice slavného modelu se slavným příběhem

Závodní sezona roku 1975 nezačínala ve stáji Ferrari na první pohled nijak výjimečně. Mladý Niki Lauda, dosud bez mistrovského titulu, byl již sžitý se svým závodním týmem a usilovně pracoval na sobě i na konstrukci svého vozu s logem Heuer na kapotě. Favoritem tohoto ročníku byl Brabham, Lauda však přišel s novým superlehkým monopostem 312T Ferrari. Oficiální časomírou Ferrari byla již čtvrtým rokem firma Heuer a dosavadní časy na tréninkové dráze v Maranellu vypadaly velice slibně. Ale to, co následovalo, bylo velkým překvapením pro všechny snad kromě samotného, skvěle připraveného Laudy. Pět vítězství v sezoně! Takže po vyhraném závodě Italian Grand Prix v září 1975 na okruhu v Monze již bylo jasno: Niki Lauda se poprvé stává mistrem světa F1 a Ferrari po jedenácti letech získává zpět zasloužený Pohár konstruktérů. 

Na počest vítěze tehdy Jack Heuer, majitel firmy a skvělý hodinář v jedné osobě, navrhnul a vyrobil chronograf Heuer Monza. Tehdejší Monza se od současných modelů v mnohém lišila, to podstatné ale zůstalo – její celočerný design s výraznými bílými a červenými detaily. Toto velmi sportovní, dynamické a velmi efektní barevné ladění se tehdy v kolekci TAG Heuer objevilo poprvé a už v ní navždy má své pevné místo. 

Monza v roce 1976 měla tvar pouzdra inspirovaný modely z roku 1925 a na něm stupnici tachometru (k měření průměrné rychlosti) a pulzometr (k měření srdečního tepu). Tyto dvě funkce má i nová Monza – tedy letošní reedice 2016 Heuer Monza Calibre 17. Z původního modelu zůstal zachovaný také font číslic, logo Heuer, černo-bílo-červené barevné ladění a oranžové luminiscentní značky, které jsou ovšem z mnohem kvalitnějšího materiálu SuperLuminova™. Dříve ocelové pouzdro s diametrem 39 mm má nyní 42 mm a je z titanu (grade 5) s titan-karbidovým povrchem, takže vypadá mnohem mužněji a přitom je lehčí a lépe odolává nárazům. Řemínek je z černé telecí kůže. Pouzdro je osazeno automatickým strojkem Calibre 17 se dvěma ukazateli u číslic 3 a 9. Zadní víčko je šroubovací s rytým číslem a červeně lakovaným logem Heuer.

 

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Název: Monza calibre 17

Reference: CR2080.FC6375

ČÍSELNÍK

- černý paprskovitý
- dva ukazatele: minuty chronografu u číslice 9 a sekundy u číslice 3
- datumovka u číslice 6
- luminescentní indexy z oranžové směsi SuperLuminova™
- černo-bílá lakovaná hodinová a minutová ručka
- bílý ukazatel u číslice 9 a červený ukazatel u číslice 3
- červená sekundová ručka chronografu
- stupnice tachometru a pulzometru na obrubě číselníku
- logo Heuer a nápisy "MONZA" a "Automatic – Calibre 17"

POUZDRO

- diametr 42 mm
- pouzdro a luneta z titanu (grade 5 titanium), s boušeným a leštěným titan-karbidovým ¨PVD povrchem
- zaoblené safírové sklíčko s oboustrannou antireflexní vrstvou odolné proti poškrábání
- korunka z leštěné oceli s rytým logem Heuer
- tlačítka z leštěné oceli
- šroubovací zadní víčko s rytinou "MONZA HEUER" a číslem speciální edice
- vodotěsnost 100m

ŘEMÍNEK

- perforovaná telecí kůže s černou titanovou sponou
- na sponě bezpečnostní tlačítka a logo Heuer

STROJEK

TAG Heuer Calibre 17

popis:

- swiss made
- diametr 28,6 mm (12,5''')
- 37 kamenů
- rychlá korekce data

výkon:

- frekvence setrvačky 28 800 kyvů/hod (4 Hz)
- rezerva chodu 42 hodin