Autavia - nová řada v kolekci TAG Heuer Hodinky

Autavia Isograph - history & technology


TAG Heuer po více než půl století představuje Autavii jako samostatnou řadu. Nové modely jsou robustní, spolehlivé a univerzální, stejně jako Autavia šedesátých let. Převratnou novinkou je strojek s vláskem z uhlíkového kompozitu vyrobený úplně novou technologií. TAG Heuer tak zůstal věrný své pověsti avantgardního hodináře a neúnavného inovátora.

Autavia historie

Když se v TAG Heuer rozhodovalo o rozšíření současných řad (Carrera, Monaco, Formula 1, Aquaracer a Link), Autavia byla díky své úspěšné minulosti přirozenou volbou. V letech 1933 – 1957 vyráběl Heuer palubní časomíry pro přístrojové desky letadel a závodních automobilů, které nesly jméno Autavia, jako zkratka slov AUTomobil a AVIAtion.

Po ukončení výroby název Autavia z kolekce na chvíli mizí, aby se znovu objevil v roce 1962, kdy firma pod vedením Jacka Heuera uvedla na trh nový náramkový chronograf. Tento výrazný model perfektně vystihnul motoristický styl své doby, rychle si vydobyl úspěch a svou osobitostí si získal mnoho zákazníků po celém světě zejména mezi automobilovými nadšenci. V kolekci Heuer měla řada Autavia pevnou pozici až do roku 1985, kdy ve firmě nastalo mnoho zásadních strategických změn, a nastal čas, aby uvolnila prostor jiným modelům.

V roce 2017 se opět objevila ve formě věrné reedice několika kusů ze šedesátých let a letos se vrací jako zcela nová samostatná řada sedmi modelů v novém designu inspirovaném dobrodružstvím, cestováním a auty, které byly pro její styl vždy charakteristické.

Autavia design

Nejvýraznější designové prvky vycházejí z historie řady Autavia, tedy z toho čím si její původní verze získala oblibu tolika zákazníků – funkčnost, nadčasový styl a velký výběr barevných i materiálových kombinací. Na letošním Baselworldu TAG Heuer předvedl, že to vše u sedmi nových modelů zůstalo zachováno.

Tříručkové modely z nerezové oceli o průměru 42mm mají stejný tvar pouzdra i uchycení řemínku jako originály z šedesátých let. Oboustranně otočná keramická luneta se stupnicí 60 minut podtrhuje sportovní ráz hodinek. Veliká korunka je inspirovaná hodinkami pro letce a jiné dobrodruhy, kteří potřebují ovládat svoji časomíru v rukavicích. Číselník původní Autavie byl oblíbený pro svoji snadnou čitelnost a tu si zachovaly i nové číselníky. A to nejen díky přehlednému uspořádání, ale také díky vrstvě SuperLuminova® na ručkách i indexech, takže se snadno zorientujete v čase, i když Vás cesty zavedou do temnot. Kouřový číselník s datumovkou na pozici 6 je k dispozici v černé, šedé a modré barvě a tak ho lze vyladit k mnoha outfitům.

Výběr dále rozšiřují různé varianty náramku. Kožený řemínek ve dvou odstínech nebo ocelový tah jsou připevněné pomocí speciální titanové spony, kterou lze snadno jedním kliknutím doma vyměnit bez nutnosti použít obvyklé hodinářské kleště. K některým modelům navíc dostanete i černý NATO řemínek.

Součástí kolekce jsou i dva tříručkové modely v bronzovém pouzdře (42mm) s kouřovým zeleným nebo hnědým číselníkem a oboustranně otočnou keramickou lunetou, koženým řemínkem a titanovým zadním víčkem.

Na zadním víčku hodinek je vyrytá letecká vrtule a automobilová pneumatika, které jsou symbolem Autavie odkazujícím na její bohatou historii i slibnou budoucnost.

Autavia Isograph

Pouzdro Autavie je osazené certifikovaným tříručkovým chronometrem Calibre 5. A protože původní modely byly proslulé použitím nejmodernějších technologií, nezůstala nová verze ani o krok pozadu. Její strojek je vybavený špičkovým karbonovým vláskem, který TAG Heuer po pěti letech výzkumu a vývoje představil na začátku letošního roku. Strojky s tímto speciálním prvkem nesou označení Isograph.